детские
Хелси и Смарт официальный сайт
Хелси и Смарт официальный сайт

Урок в 10-м классе по теме: "Олимпийские игры" : Иностранные языки

Цели: Систематизировать и обобщить знания по теме: «Olympic Games».

Задачи:

  • развивать навыки монологической и диалогической речи на уроке;
  • развивать навыки аудирования;
  • выполнять тестовые задания по теме, используя современные средства контроля (программируемый контроль).

Тип урока: обобщающий

Оборудование: компьютеры, экран, магнитофон.

Ход урока

1. Организационный момент:

Let’s speak about the topic of our latest lesson:

- Do you go in for sport?
- What sport do you go in for?
- What is your favourite sport? Why?
- What are your favourite sportsmen or women?

2. The aim of our lesson today is to summarize our knowledge about the Olympic Games and now we’ll speak about the History of the Olympic Games. You’ll see some pictures about the History of the Olympic Games and your task is to comment them:

a) when it began
b) the events
c) a time-line of the Olympic Games
d) Baron Pierre de Coubertin

3. The next task is to match the pictures with the names of sports and games in which they are used:

4. Finish some sentences. Listen to the tape very attentively and guess whom these sentences are about:

  • These sportsmen won the gold medal in figure- skating dance during the latest European championship. (Irina Lobachova and Ilya Averbukh).
  • He plays in football team « Manchester United». (David Backham).
  • She is the most scandal and popular tennis woman in Russia. (Anna Kurnikova).
  • His height is 198 sm. His weight is 102 kg. He was born on 17.02.1963. He plays in New- York team « Washington Wizards». He is a champion in National Basketball League 6 times. (Michael Jordan).
  • Nowdays this man doesn`t play with a man, he plays with the computer (Garry Kasparov).
  • Russian sportsman lives in Australia, won the fight against two Americans – profi. (Konstantin Dzu).
  • She is a silver medallist in 800- meter races at the 1992 Barcelona Olympic Games, she is a wheelchair racer (Jean Driscoll).
  • She lives in Siberia, in a small town, Tumen Region, her favourite sport is tennis. Last year she graduated from the musical school. Her favourite film is «Garry Potter» (K. Dengina).

5. Choose the right names of British popular sports and games to complete the sentences:

1. People in England began to play … as early as 1550
2. … is one of the oldest British sports that existed in Saxon times.
3. …is the sport that began to develop in Scotland.
4. … was first played in England in 1872, whose first championship was at Wimbledon.
5. … is a game invented and developed in England which is nowadays played all over the world.
golf
cricket
football
boxing
tennis

6. Test

1. When did the Olympic Games begin?

a) 553 B.C.
b) 776 B.C.
c) 676 A.D.
d) 393 A.D.

2. Who banned the Games?

a) Peter I
b) Catherine I
c) Theodosius I
d) Pavel

3. How many events were there in the very earliest Olympiad?

a) Only 3
b) Only 1
c) Only 4
d) Only 5

4. Who wrote a letter to every country describing the educational value of sport?

a) Baron Pierre de Coubertin
b) Theodosius I
c) The Romans
d) The Greeks

5. When did the first modern Olympic Games take place?

a) In 1894
b) In 1875
c) In 1896
d) In 1808

6. In what city were the first modern Olympic Games held?

a) In Athens
b) In Barselona
c) In Paris
d) In London

7. How many times were the Olympic Games interrupted?

a) 1
b) 4
c) 2
d) 3

8. When did Russia join the Olympic Games?

a) In 1898
b) In 1948
c) In 1952
d) In 1931

9. What country hosted the twenty-second modern Olympiad?

a) France
b) Russia
c) Greece
d) Italy

10. What are the Paralimpics Games?

a) Games for disabled athletes
b) Games for women
c) Games for children

Games for grandparents

7.  Подведение итогов урока: Have we achieved our aims? Have we summarized our knowledge on the topic «The History of the Olympic Games»?

Домашнее задание: You have to be ready for the test in 3 levels as usual.

Выставление оценок за урок

© Блог Хелси и Смарт / Школа и школьники

Читать еще:

Новые материалы:

"Ключ" к немецкой грамматике :: Конспект урока по теме: "Die Stadt Essen" (УМК: Гальскова Н.Д. "Итак, немецкий 7–8") :: Раннее изучение геометрии в 5—6-х классах :: Обобщающий урок в 6-м классе «Деление обыкновенных дробей» :: Повесть В.Астафьева "Пастух и пастушка" в школе :: Решение задач по кинематике :: Развитие исследовательских умений школьников на уроках литературы. (К урокам литературы по УМК А.Г. Кутузова, 5-й класс) ::

Оставить комментарий (facebook):
Комментировать через ВКонтакте:
Самое популярное:
Звуко-буквенный разбор слов : Начальная школа - Хелси и Смарт

Научить детей реально оперировать звуками, т.е. развивать фонетический слух.

Тесты для задания 7 ЕГЭ по русскому языку : Русский язык

Представленные тесты дают возможность учащимся приобрести практические навыки, связанные с нахождением нарушений синтаксической нормы. Умение видеть и исправлять данный вид ошибок при построении предложений позволяет не только дать правильный ответ при выполнении этого задания, но и не допускать подобных ошибок в сочинительной части экзамена.

Интерактивная карта загрязнения воздуха онлайн, обновляется в режиме реального времени

Экологическая карта загрязнения воздуха, которым мы дышим. В режиме реального времени.

Тестовые задания по экологии : Экология

Тестовые задания предназначены для проверки и закрепления знаний учащихся 8–11-х классов по курсу «Основы экологии». Данные тесты дают возможность быстро и объективно организовать проверку знаний учащихся по разделам «Основы экологии», «Учение о биосфере», «Экология популяций», «Взаимоотношения организмов», «Экология экосистем».

Карта ветров и загрязнения воздуха в режиме реального времени

Пока сайт Мосэкомониторинга никак не откроется вновь, предлагаю посмотреть на глобальную карту ветров с данными загрязненности воздуха диоксидом серы, предоставляемую NASA. Эта карта настолько завораживает, что на нее можно смотреть вечно.

Школьные занятия:
RSS (видео) // RSS (статьи)
контакты
 
Рейтинг@Mail.ru
ADD